GreenLance Communications: News • Media • Reviews

Monday, December 21, 2015

How I Script a Script

Did you know there are rules for screenwriting? Actual rules. And when you don't follow the rules, you get beaten with a yardstick -- or ignored by Hollywood. Whichever hurts worse. Whenever I fancy myself a screenwriter, I hire an assistant to help me follow the rules. OK, "hire" is perhaps too strong a word; "open" may be more accurate.

Celtx is a terrific little piece of software, absolutely free, that will write scripts, storyboard scenes and sequences, sketch setups, develop characters, breakdown & tag elements, schedule productions, and prepare and circulate informative reports for cast and crew. (Yeah, I plagiarized that description from Celtx' website. Ssshhhh.) In between screenplays, it also writes comic books. Not kidding.

Now if Charlie Sheen could just download an assistant to help him follow the rules, all would be well in Hollywood.

6 comments:

 1. Hi Everyone!!

  I know this is an article about Celtx but I work at Scripped.com and they just released a celtx version that lets you sync your Celtx scripts with Scripped.com, so you can write Online and offline. You can download it from sourceforge here: http://sourceforge.net/projects/scripped/files/ or by searching there for Scripped.

  Check it out, it's free! It's same as celtx but also works with Scripped which is really convenient!!

  ~Jenny

  Outreach Director
  jenny@scripped.com

  ReplyDelete
 2. Just the idea of having to write an essay that will get you into that top Masters program you're hoping for can be daunting and hard to focus on. The process is made much easier if you have a sample MBA essay to work from. See more book report writing service

  ReplyDelete
 3. Paykasa Kart Al internet üzerinden alışverişlerde ve bahis sitelerinde ödeme metodu olarak kullanılan ön ödemeli kart sistemidir. Onay verdikten sonra ikinci ya da üçüncü bir işlemle ya da onay mesajına gerek duyulmamaktadır. Paykasa Nasıl Alınır İnternet aracılığıyla oynanan online oyunlar, farklı yaş gruplarındaki birçok insana hitap etmektedir. Tekrar belirtmek isterim ki kişisel bilgiler ya da kimlik bilgileriniz sorulmamaktadır.

  ReplyDelete
 4. İnternet üzerinde online ödeme işlemleri için kullanılan Paykasa hizmeti fiyat farklılıklarına uğramaktadır. Bu fiyat değişiklikleri özellikle siteler arasında değişmektedir. Sizler de ucuz paykasa hizmeti arıyorsanız; konumuzun detayını inceleyebilirsiniz.
  Bilindiği üzere internet üzerinde bulunan sitelerde birçok ödeme yöntemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak özellikle kredi kartı ve banka kartı ile ödemelerde güvenlik sıkıntısı yaşanmaktadır. Ayrıca bir kredi kartı ya da banka kartı sahibi değilseniz; internet üzerinden uygun fiyata alışveriş fırsatını da kaçırmış olacaksınız. Tam bu noktada ise Paykasa platformu devreye girmektedir. Paykasa’dan çeşitli ödeme yöntemleri ile paykasa kart almak gerekmektedir. Bunun için havale&eft ya da kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Eğer kredi kartınız ya da banka kartınız yok ise Paykasa hesap numaralarına ATM’den kartsız işlem yaparak para yatırabilirsiniz. Bu da sizi çeşitli güvenlik risklerinden koruyacaktır. Paykasa kartlar 16 haneli bir PİN’e sahip olmaktadır. Bu numara ile internet alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde siteler farklı paykasa fiyatları sunmaktadır. Gelişen bilgi çağında en ucuz paykasa hizmetini veren siteleri bulmak çok da zor olmayacaktır. https://www.paykasakarti.net

  ReplyDelete